Vortex Diamondback 3.5-10x50
Dead Hold BDC Reticle - Moa Turrets - 1" Tube
- Item: DBK-03-BDC
- Brand: Vortex
- Condition: New
In stock
$299.00
Only 2 Left!

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Description
The Vortex Diamondback 3.5-10x50 DBK-03-BDC is loaded with features from being basically indestructible with housing built from aircraft-grade aluminum alloy to complete fog and waterproof performance. Argon gases are filled in the housing to guarantee it is water and fog proof. The Vortex Diamondback 3.5-10x50 features lenses that are fully multi-coated to deliver excellent color fidelity, superb resolution, and clarity.
Specifications
| Magnification | 3.5X - 10X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 3.5X to 10X |
| Objective Lens Diameter | 40mm |
| Exit Pupil | 14mm to 5mm |
| Eye Relief | 3.3" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 35.8 ft - 13.5 ft |
| Tube Diameter | 1 Inch |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Weather Resistance | Water/Fog Proof |
| Weight | 17.8 oz |
| Length | 12.5" |
| Max Elevation Adjustment | 65 MOA |
| Max Windage Adjustment | 65 MOA |



