Burris XTR Pro 5.5-30x56mm
FFP Tremor5 Mil - 34mm Tube
- Item: 202214
- Brand: Burris
- Condition: New
In stock
$2,499.00
Only 2 Left!

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Description
Burris XTR Pro (202214) competition riflescope once again raises the bar for PRS and NRL style competition shooting. Designed and manufactured in Greeley, Colorado, this next-generation long-range competition optic puts you on target at extreme ranges with innovation only Burris can provide. Outpace the competition with exclusive features including the Burris Quick Detach Race Dial and new Tool-less Zero Click Stop Elevation Knob, and achieve better accuracy with three reticle options and best-in-class optical clarity.
Burris XTR Pro Features
• Quick-Detach Race Dial
• Tool-less Zero Click Stop
• TREMOR5 Reticle
• First Focal Plane
Specifications
| Magnification | Zoom: 5.5X to 30X |
|---|---|
| Objective Lens Diameter | 56mm |
| Exit Pupil | 8.6 - 1.8 mm |
| Eye Relief | 3.2 - 4 in. |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 23 ft - 4.2 ft. |
| Tube Diameter | 34mm |
| Turret Type | Tactical MIL |
| Turret Click Value | .1 MRAD |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 1st Focal Plane |
| Battery Type | CR2032 |
| Parallax Adjustable | Yes - 20 yards to infinity |
| Weight | 33.6 oz. |
| Length | 15.4 in. |
| Max Elevation Adjustment | 90 MOA / 26 mil |
| Max Windage Adjustment | 51.5 MOA / 15 mil |



