Burris XTR II 8-40x50
- Item: 201080
- Brand: Burris
- Condition: New

Give us a call at (800) 720-9625 or
The Burris XTR II 8-40x50 201081 is the largest magnification scope Burris has. The rear focal plane illuminated F-class MOA reticle is fine and minimally covers the target as subtensions change with zoom and tune the ballistic reticles. The Burris XTR II 8-40x50 was originally designed to be a competition benchrest scope with extreme accuracy and precision competitive shooters require, but it has become popular among shooters who like to shoot prairie dogs.
Special Note: The illuminated reticle on the XTR II 8-40x50 F-Class reticle is unique. The only part of the reticle which illuminates are three small dots, the first is at the center cross intersection and the others on the vertical post at the 10 and 20 MOA references respectively. Even at its highest setting these illuminated dots are quite faint and will not be visible except in the poorest of light conditions. As this is a competition style reticle the illumination was intentionally kept to a minimum as Burris wanted to avoid causing target obscurity which can occur if reticle illumination is too bright.
The 8-40x50 XTR II scope with the F Class MOA reticle is a huge seller and a big hit with within the shooting community, but in our opinion, the illumination feature offers minimal additional utility for the scope.
| Magnification | 8X - 40X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 8X to 40X |
| Objective Lens Diameter | 50mm |
| Exit Pupil | 6.25mm to 1.25mm |
| Eye Relief | 3.5" - 4.25" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 13.2 ft - 2.8 ft |
| Tube Diameter | 34mm |
| Turret Type | Tactical MOA |
| Turret Click Value | .125 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 1st Focal Plane |
| Weather Resistance | Water/Fog Proof |
| Weight | 31.40 oz |
| Length | 16.68" |
| Max Elevation Adjustment | 70 MOA |
| Max Windage Adjustment | 30 MOA |



