Burris XTR II 5-25X50 - SCR MOA
SCR MOA Illuminated FFP Reticle - 34mm Scope Tube
- Item: 201052
- Brand: Burris
- Condition: New
In stock
$899.00
7 In Stock

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Description
The Burris XTR II 5-25X50 201052 was designed with a 25% thicker tube than the original XTR. The lower magnification ranges have a wide field of view for easy scanning, while the higher magnification ranges are great for long-range shots. The Burris XTR II 5-25X50 features an illuminated SCR MOA reticle with 11 illuminated brightness settings that span night vision, low light, and daytime settings with a battery-saver position between each setting.
Specifications
| Magnification | 5X - 25X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 5X to 25X |
| Objective Lens Diameter | 50mm |
| Exit Pupil | 10mm to 2mm |
| Eye Relief | 3.5" - 4.25" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 21 ft - 4.3 ft |
| Tube Diameter | 34mm |
| Turret Type | Tactical MOA |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 1st Focal Plane |
| Weather Resistance | Water/Fog Proof |
| Weight | 32.1 oz |
| Length | 16.31" |
| Max Elevation Adjustment | 90 MOA |
| Max Windage Adjustment | 55 MOA |



