Burris Veracity 5-25x50
SCR MOA FFP Reticle - 30mm Tube
- Item: 200652
- Brand: Burris
- Condition: New
In stock
$979.00
4 In Stock

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Description
The Burris Veracity 5-25x50 200652 was designed to test the limits of long-range hunting. The lower magnification ranges have a wide field of view for easy scanning, while the higher magnification ranges provide extreme precision for long-range shots. The Burris Veracity 5-25x50 is perfect for varmint hunting and long-range hunting or precision shooting where pinpoint accuracy matters.
Specifications
| Magnification | 4X - 20X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 5X to 25X |
| Objective Lens Diameter | 50mm |
| Exit Pupil | 10mm to 2mm |
| Eye Relief | 3.5" - 4.25" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 21 ft - 4.3 ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Tactical MOA |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 1st Focal Plane |
| Weather Resistance | Water/Fog Proof |
| Weight | 28.2 oz |
| Length | 16.4" |
| Max Elevation Adjustment | 64 MOA |
| Max Windage Adjustment | 30 MOA |



