Burris Veracity 4-20x50
Ballistic Plex E1 FFP Reticle - 30mm Tube
- Item: 200641
- Brand: Burris
- Condition: New
In stock
$859.00
5 In Stock

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Description
The Burris Veracity 4-20x50 200641 is the same Veracity precision target shooters know and love but in a new model for long-range hunters. The 4-20x magnification range is a new size for hunting scopes but has been popular among tactical shooters for years. The lower magnification ranges have a wide field of view for easy scanning, while the higher magnification ranges provide extreme precision for long-range shots. The Burris Veracity 4-20x50 is perfect for varmint hunting and long-range hunting or precision shooting.
Specifications
| Magnification | 4X - 20X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 4X to 20X |
| Objective Lens Diameter | 50mm |
| Exit Pupil | 12mm to 2.5mm |
| Eye Relief | 3.5" - 4.25" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 26 ft - 5.5 ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Tactical MOA |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 1st Focal Plane |
| Weather Resistance | Water/Fog Proof |
| Weight | 27.2 oz |
| Length | 15" |
| Max Elevation Adjustment | 70 MOA |
| Max Windage Adjustment | 40 MOA |



