Burris Veracity 3-15x50
Ballistic E1 FFP Reticle - 30mm Tube
- Item: 200636
- Brand: Burris
- Condition: New
In stock
$789.00
Only 2 Left!

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Description
The Burris Veracity 3-15x50 200636 is the same Veracity you know and love, but in a new rear focal plane model. The 3-15x magnification range is a new size for hunting scopes but has been popular among tactical shooters for years. The lower magnification ranges have a wide field of view for easy scanning, while the higher magnification ranges are good enough for long-range shots. The Burris Veracity 3-15x50 won the Editor’s Choice and Great Buy awards from OutdoorLife Magazine in 2019.
Specifications
| Magnification | 3X - 15X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 3X to 15X |
| Objective Lens Diameter | 50mm |
| Exit Pupil | 16mm to 3.3mm |
| Eye Relief | 3.5" - 4.25" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 36 ft - 7.5 ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Tactical MOA |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 1st Focal Plane |
| Weather Resistance | Water/Fog Proof |
| Weight | 25.2 oz |
| Length | 14.1" |
| Max Elevation Adjustment | 70 MOA |
| Max Windage Adjustment | 40 MOA |



