Burris Veracity 2-10x42
Ballistic Plex E1 FFP Reticle - 30mm Tube
- Item: 200621
- Brand: Burris
- Condition: New
In stock
$649.00
5 In Stock

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Description
The Burris Veracity 2-10x42 200621 is an extremely popular all-around size for serious hunters and shooters. The lower magnification ranges have a wide field of view for easy scanning, while the higher magnification ranges are good enough for almost any range, except extremely long-range shots. The small size of the Burris Veracity 2-10x42 makes it lightweight, compact and simple.
Specifications
| Magnification | 2X - 10X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 2X to 10X |
| Objective Lens Diameter | 42mm |
| Exit Pupil | 21mm to 4.2mm |
| Eye Relief | 3.5" - 4.25" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 52 ft - 10.5 ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Tactical MOA |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 1st Focal Plane |
| Weather Resistance | Water/Fog Proof |
| Weight | 22.7 oz |
| Length | 13.5" |
| Max Elevation Adjustment | 70 MOA |
| Max Windage Adjustment | 40 MOA |



