Burris Scout Scope 2.75x20
Heavy Plex Reticle - 1" Scope Tube
- Item: 200269
- Brand: Burris
- Condition: New
In stock
$269.00
4 In Stock

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Description
The Burris Scout Scope 2.75x20 200269 is one of the few fixed magnification scopes Burris offers. The fixed 2.75 power makes it perfect for both eyes open shooting. The Burris Scout Scope 2.75x20 was built with high-grade optical glass for optimum brightness and image clarity. It is filled with nitrogen and sealed to ensure it is completely water and fog proof. The Burris Scout Scope 2.75x20 is perfect for scout rifles.
Specifications
| Magnification | 2.75" |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 2.8X to 20X |
| Objective Lens Diameter | 20mm |
| Exit Pupil | 7.3mm |
| Eye Relief | 7.3" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 15 ft |
| Tube Diameter | 1 Inch |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .5 MOA |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Weather Resistance | Water/Fog Proof |
| Weight | 7 oz |
| Length | 9.2" |
| Max Elevation Adjustment | 140 in. |
| Max Windage Adjustment | 140 in. |



