Burris RT-25 5-25x56
SCR 2 MIL Reticle - Zero Stop - Side Parallax Adj.
- Item: 200481
- Brand: Burris
- Condition: New
In stock
$699.00
14 In Stock

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Description
The new Burris RT 5-25x56 RT-25 long-range riflescope is designed for fun at the range or high-stakes competition. This scope is perfect for those looking for a way to get into the action with a precision optic that won’t break the bank.
Shooters will enjoy the featured front focal plane SCR 2 MIL dot reticle, zero-click stop adjustment, and the integrated, adjustable throw level for a custom fit. The 5-25x56 RT-25 is capable of 65 MOA total elevation travel capability. Built around a rugged 30mm tube and are waterproof, shockproof, and fog proof.
Specifications
| Magnification | 5X - 25X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 5X to 25X |
| Objective Lens Diameter | 56mm |
| Exit Pupil | 8 - 2.2mm |
| Eye Relief | 3.3 - 3.6 in |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 22.5 - 4.5 ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Tactical MIL |
| Turret Click Value | .1 MRAD |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 1st Focal Plane |
| Parallax Adjustable | Yes - 25 yards to infinity |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Weight | 24.8 oz |
| Length | 14.3" |
| Max Elevation Adjustment | 65 MOA |
| Max Windage Adjustment | 65 MOA |



