Burris RT-15 3-15x50
SCR 2 MIL Reticle - Zero Stop - Side Parallax Adj.
- Item: 200480
- Brand: Burris
- Condition: New
In stock
$599.00
5 In Stock

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Specifications
| Magnification | 3X - 15X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 3X to 15X |
| Objective Lens Diameter | 50mm |
| Exit Pupil | 8 - 3.3mm |
| Eye Relief | 3.5 - 3.8 in |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 37.5 - 7.5 ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Tactical MIL |
| Turret Click Value | .1 MRAD |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 1st Focal Plane |
| Parallax Adjustable | Yes - 25 yards to infinity |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Length | 13.2" |
| Max Elevation Adjustment | 80 MOA |
| Max Windage Adjustment | 80 MOA |



