Burris Droptine 3-9x40 22LR
Ballistic Plex Reticle - 1" Scope Tube
- Item: 200019
- Brand: Burris
- Condition: New
In stock
$119.00
3 In Stock

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Description
The Burris Droptine 3-9x40 200019 is the classic sized scope and is perfect for all kinds of hunters and almost any kind of situation, terrain or conditions. The 2x magnification provides a wide field of view for easy scanning. The small size of the Burris Droptine 3-9x40 makes it lightweight, compact and simple.
Specifications
| Magnification | 3X - 9X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 3X to 9X |
| Objective Lens Diameter | 40mm |
| Exit Pupil | 13mm to 5mm |
| Eye Relief | 3.1" - 3.8" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 33 ft - 13 ft |
| Tube Diameter | 1 Inch |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Weight | 13.0 oz |
| Length | 12.2" |
| Max Windage Adjustment | 50 MOA |



