Burris Fullfield E1 3-9x50
Ballistic Plex E1 Reticle - 1" Scope Tube
- Item: 200330
- Brand: Burris
- Condition: New
In stock
Special Price
$189.99
Regular Price
$329.00
83 In Stock

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Specifications
| Magnification | 3X - 9X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 3X to 9X |
| Objective Lens Diameter | 50mm |
| Exit Pupil | 17mm to 5.6mm |
| Eye Relief | 3.1" - 3.8" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 30 ft - 11 ft |
| Tube Diameter | 1 Inch |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Weather Resistance | Water/Fog Proof |
| Weight | 17 oz |
| Length | 13.1" |
| Max Elevation Adjustment | 50 MOA |
| Max Windage Adjustment | 50 MOA |



