Burris Handgun 3-12X32
Ballistic Plex Reticle - 1" Tube
- Item: 200309
- Brand: Burris
- Condition: New
In stock
$479.00
Only 2 Left!

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Description
The Burris Handgun 3-12X32 200309 is a handgun scope with a flexible magnification range. The lower magnification ranges have a wide field of view for easy scanning and enough eye-relief, while the higher magnification ranges increase the accuracy at handgun-stretching distances. The Burris Handgun 3-12X32 was built with high-grade optical glass for optimum brightness and image clarity. It is filled with nitrogen and sealed to ensure it is completely water and fog proof.
Specifications
| Magnification | 3X- 12X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 3X to 12X |
| Objective Lens Diameter | 32mm |
| Exit Pupil | 11mm - 2.7mm |
| Eye Relief | 10" - 19" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 14 ft - 4 ft |
| Tube Diameter | 1 Inch |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .125 MOA |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Weather Resistance | Water/Fog Proof |
| Weight | 16 oz |
| Length | 10.8" |
| Max Elevation Adjustment | 28 in. |
| Max Windage Adjustment | 28 in. |



