Burris Handgun 2-7x32 - Posi-Lock
Ballistic Plex Reticle - 1" Scope Tube
- Item: 200299
- Brand: Burris
- Condition: New
In stock
$399.00
Only 2 Left!

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Description
The Burris Handgun 2-7x32 200299 is a handgun scope with a flexible magnification range. The lower magnification ranges have a wide field of view for easy scanning, while the higher magnification ranges increase the accuracy at handgun-stretching distances. The Burris Handgun 2-7x32 was built with high-grade optical glass for optimum brightness and image clarity. It is filled with nitrogen and sealed to ensure it is completely water and fog proof.
Specifications
| Magnification | 2X - 7X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 2X to 7X |
| Objective Lens Diameter | 32mm |
| Exit Pupil | 16mm - 4.6mm |
| Eye Relief | 11" - 21" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 21 ft - 7 ft |
| Tube Diameter | 1 Inch |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Weather Resistance | Water/Fog Proof |
| Weight | 11 oz |
| Length | 9.7" |
| Max Elevation Adjustment | 64 in. |
| Max Windage Adjustment | 64 in. |



