Burris Handgun 2x20
Plex Reticle - 1" Scope Tube
- Item: 200229
- Brand: Burris
- Condition: New
In stock
$249.00
4 In Stock

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Description
The Burris Handgun 2x20 200229 is a fixed 2x magnification scope. The compact and lightweight size makes it easy to pack and carry around through rough terrain. The Burris Handgun 2x20 was built with high-grade optical glass for optimum brightness and image clarity. It is filled with nitrogen and sealed to ensure it is completely water and fog proof.
Specifications
| Magnification | 2X |
|---|---|
| Magnification | Fixed: 2X |
| Objective Lens Diameter | 20mm |
| Exit Pupil | 10mm |
| Eye Relief | 10" - 24" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 21 ft |
| Tube Diameter | 1 Inch |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .5 MOA |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Weather Resistance | Water/Fog Proof |
| Weight | 7 oz |
| Length | 8.9" |
| Max Elevation Adjustment | 80 in. |
| Max Windage Adjustment | 80 in. |



