Burris Fullfield IV 4-16x50
Illuminated Long Range MOA Reticle - 1in Scope Tube
- Item: 200494
- Brand: Burris
- Condition: New
In stock
$475.00
4 In Stock

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Description
Burris Fullfield IV 4-16x50
Specifications
| Magnification | Zoom: 4X to 16X |
|---|---|
| Objective Lens Diameter | 50mm |
| Exit Pupil | 10.8mm - 3.4mm |
| Eye Relief | 3.5-3.9 inches |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 26 ft @ 4X; 6.5 ft @ 16X |
| Tube Diameter | 1 Inch |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Weight | 23.2 oz |
| Length | 12.4" |
| Max Elevation Adjustment | 60 MOA |
| Max Windage Adjustment | 60 MOA |



