Burris Fullfield IV 3-12x56
Illuminated Ballistic E3 Reticle - 30mm Scope Tube
- Item: 200491
- Brand: Burris
- Condition: New
In stock
$299.00
17 In Stock

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Specifications
| Magnification | Zoom: 3X to 12X |
|---|---|
| Objective Lens Diameter | 56mm |
| Exit Pupil | 13.7mm - 5.4mm |
| Eye Relief | 3.5-3.8 inches |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 40 ft @ 3X; 10 ft @ 12X |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Tactical MOA |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Weight | 24 oz |
| Length | 14.5" |
| Max Elevation Adjustment | 100 MOA |
| Max Windage Adjustment | 100 MOA |



