Burris Fullfield IV 3-12x42
Illuminated C4 Wind MOA Reticle - 1in Scope Tube
- Item: 200489
- Brand: Burris
- Condition: New
In stock
$279.00
5 In Stock

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Description
Burris Fullfield IV 3-12x42
Specifications
| Magnification | Zoom: 3X to 12X |
|---|---|
| Objective Lens Diameter | 44mm |
| Exit Pupil | 11mm - 4mm |
| Eye Relief | 3.5-3.8 inches |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 38 ft @ 3X; 9 ft @ 12X |
| Tube Diameter | 1 Inch |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Weight | 18.4 oz |
| Length | 12" |
| Max Elevation Adjustment | 70 MOA |
| Max Windage Adjustment | 70 MOA |



