Burris Fullfield IV 2.5-10x42
Ballistic E3 Reticle - 1" Scope Tube
- Item: 200485
- Brand: Burris
- Condition: New
In stock
$179.00
6 In Stock

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Specifications
| Magnification | Zoom: 2.5X to 10X |
|---|---|
| Objective Lens Diameter | 42mm |
| Exit Pupil | 10.1mm - 4.6mm |
| Eye Relief | 3.5-3.8 inches |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 46 ft @ 2.5X; 11 ft @ 14X |
| Tube Diameter | 1 Inch |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Weight | 16.8 oz |
| Length | 11.6" |
| Max Elevation Adjustment | 80 MOA |
| Max Windage Adjustment | 80 MOA |



