Burris Fullfield E1 3-9x40 SFP
Ballistic Plex Muzzleloader Reticle - 1" Scope Tube
- Item: 200347
- Brand: Burris
- Condition: New
In stock
Special Price
$160.65
Regular Price
$189.00
Only 1 Left!

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Description
The Burris Fullfield E1 3-9x40 200347 is the classicly sized scope and is perfect for all kinds of hunters and almost any kind of situation, terrain, or conditions. The 2x magnification provides a wide field of view for easy scanning. The small size of the Burris Fullfield E1 3-9x40 makes it lightweight, compact, and simple. The Burris Fullfield E1 3-9x40 also features a Ballistic Plex Muzzleloader Reticle.
Burris Fullfield E1 Features
• Finger-adjustable windage and elevation turrets
• High-grade Optical Glass
• Second Focal Plane
Specifications
| Magnification | Zoom: 3X to 9X |
|---|---|
| Objective Lens Diameter | 40mm |
| Exit Pupil | 13mm to 5mm |
| Eye Relief | 3.1" - 3.4" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 33 ft - 13 ft |
| Tube Diameter | 1 Inch |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Weather Resistance | Water/Fog Proof |
| Weight | 13 oz |
| Length | 12.2" |
| Max Elevation Adjustment | 50 MOA |
| Max Windage Adjustment | 50 MOA |



