Burris Fullfield E1 3-9x40 SFP
450 Bushmaster Ballistic Plex Reticle
- Item: 200348
- Brand: Burris
- Condition: New
In stock
$189.99
3 In Stock

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Description
The Burris Fullfield E1 3-9x40 200348 is the absolute classic size for American hunters in all sorts of terrain and conditions. This state-of-the-art reticle has cascading windage and elevation dots, so you can execute long-range shots out to 500 yards in still or windy conditions.
Specifications
| Magnification | Zoom: 3X to 9X |
|---|---|
| Objective Lens Diameter | 40mm |
| Exit Pupil | 13-5mm |
| Eye Relief | 3.1-3.4 |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 33-13ft |
| Tube Diameter | 1 Inch |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Parallax Adjustable | Yes - 50 yards to infinity |
| Weight | 13oz |
| Length | 12.2in |



