Burris Fullfield E1 6.5-20x50
Ballistic Plex E1 MV Reticle - 1" Scope Tube
- Item: 200341
- Brand: Burris
- Condition: New
In stock
$299.00
4 In Stock

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Description
The Burris Fullfield E1 6.5-20x50 200341 is the biggest in the Fullfield E1 family and was engineered to be perfect for those extremely long-range shots. This model features a side parallax adjustment for quick focusing. The Burris Fullfield E1 6.5-20x50 was built with high-grade optical glass for optimum brightness and image clarity. It is filled with nitrogen and sealed to ensure it is completely water and fog proof. The Ballistic Plex E1 MV reticle was custom built for this specific scope. The MV stands for Miling Varmint. The holdovers are mil-based and are designed for .22-250 rounds.
Specifications
| Magnification | 6.5X - 20X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 6.5X to 20X |
| Objective Lens Diameter | 50mm |
| Exit Pupil | 7.6mm - 2.5mm |
| Eye Relief | 3.1-3.6" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 18 ft @ 6.5X; 6 ft @ 20X |
| Tube Diameter | 1 Inch |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Battery Type | N/A |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Weight | 16.9 |
| Length | 14" |
| Expected Battery Life | N/A |
| Max Elevation Adjustment | 30 MOA |
| Max Windage Adjustment | 30 MOA |



