Burris Eliminator V Laser Scope 5-20x50
X96 Reticle - Up to 2000 Yard Range
- Item: 200155
- Brand: Burris
- Condition: New
In stock
$1,899.99
7 In Stock

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Description
The Burris Eliminator V Laser Scope 5-20x50 200155 is an all-in-one built-in rangefinder, inclinometer, a smart dope card, and precision rifle socpe that allows you to range down your target without having to carry any extra equipment. It can detect a reflective target up to 2,000+ yards. The Burris Eliminator V Laser Scope 5-20x50 features a large 50mm high-grade objective lens that provides bright images and crisp clarity. One battery lasts up to 5,000 cycles.
Specifications
| Magnification | Zoom: 5X to 20X |
|---|---|
| Objective Lens Diameter | 50mm |
| Exit Pupil | 10 mm to 2.5 mm |
| Eye Relief | 3.5" - 4" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 22ft - 5.8ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .125 MOA |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Battery Type | AAA |
| Parallax Adjustable | Yes - 30 yards to infinity |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Weight | 28.8 oz |
| Length | 15.5 in |
| Max Elevation Adjustment | 50 MOA |
| Max Windage Adjustment | 50 MOA |



