Burris Eliminator IV Laser Scope 4-16x50
X96 Windage Reticle
- Item: 200133
- Brand: Burris
- Condition: New
In stock
$1,699.00
44 In Stock

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Description
The Burris Eliminator III Laser Scope 4-16x50 200116 features a built-in rangefinder that allows you to range down your target without having to carry any extra equipment. It can detect a reflective target up to 1,200+ yards and up to 750+ yards for a non-reflective target. The Burris Eliminator III Laser Scope 4-16x50 features a large 50mm high-grade objective lens that provides bright images and crisp clarity. One battery lasts up to 5,000 cycles.
Specifications
| Magnification | Zoom: 4X to 16X |
|---|---|
| Objective Lens Diameter | 50 mm |
| Exit Pupil | 12.5 mm to 3.1 mm |
| Eye Relief | 3.5" - 4" |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .125 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Battery Type | CR123A |
| Parallax Adjustable | Yes - 30 yards to infinity |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Weight | 28.8 oz |
| Length | 15.3 in |
| Max Elevation Adjustment | 50 MOA |
| Max Windage Adjustment | 50 MOA |



