Burris Eliminator III Laser Scope 4-16x50 - Open Box
X96 Windage Reticle - Includes Weaver Spec Mount
- Item: 200116-X
- Brand: Burris
- Condition: Like New
In stock
Special Price
$1,119.20
Regular Price
$1,399.00
Only 1 Left!

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Description
The Burris Eliminator III Laser Scope 4-16x50 200116 features a built-in rangefinder that allows you to range down your target without having to carry any extra equipment. It can detect a reflective target up to 1,200+ yards and up to 750+ yards for a non-reflective target. The Burris Eliminator III Laser Scope 4-16x50 features a large 50mm high-grade objective lens that provides bright images and crisp clarity. One battery lasts up to 5,000 cycles.
Specifications
| Magnification | Zoom: 4X to 16X |
|---|---|
| Objective Lens Diameter | 50 mm |
| Exit Pupil | 12.5 mm to 3.1 mm |
| Eye Relief | 3.5" - 4" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 26 ft - 7 ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .125 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Battery Type | CR123A |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Weight | 30.4 oz |
| Length | 15.5 in |
| Max Elevation Adjustment | 40 MOA |
| Max Windage Adjustment | 40 MOA |



