Burris Droptine 4.5-14x42
Ballistic Plex Reticle - 1" Scope Tube
- Item: 200077
- Brand: Burris
- Condition: New
In stock
$159.00
Only 2 Left!

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Description
The Burris Droptine 4.5-14x42 200077 is the largest of the Droptine family. The lower magnification provides a wide field of view for scanning and higher magnification reaches long-range targets with extreme precision and accuracy. This model is the only with side parallax adjustment, which allows for quick focusing. The Burris Fullfield II 4.5-14x42 is the perfect choice for long-range hunting.
Specifications
| Magnification | Zoom: 4.5X to 14X |
|---|---|
| Objective Lens Diameter | 42mm |
| Exit Pupil | 9mm to 3mm |
| Eye Relief | 3.1" - 3.8" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 22 ft - 7.5 ft |
| Tube Diameter | 1 Inch |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Weather Resistance | Water/Fog Proof |
| Weight | 18 oz |
| Length | 13" |
| Max Elevation Adjustment | 40 MOA |
| Max Windage Adjustment | 40 MOA |



