Burris AR-1X Prism Sight
Ballistic CQ Red/Green Illuminated Reticle
- Item: 300214
- Brand: Burris
- Condition: New
Out of stock
Special Price
$216.65
Regular Price
$279.00
Out of Stock

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Description
Burris AR-1X Prism Sight
Specifications
| Magnification | 1X |
|---|---|
| Magnification | Fixed: 1X |
| Objective Lens Diameter | 20mm |
| Eye Relief | 2.7" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 75 ft |
| Tube Diameter | N/A |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .5 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | N/A |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Weight | 13.2 oz |
| Length | 4" |
| Max Elevation Adjustment | 120 MOA |
| Max Windage Adjustment | 120 MOA |



