ATN X-Sight 4k Pro 5-20X w/ IR Illuminator
- Item: DGWSXS5204KP
- Brand: ATN
- Condition: New

Give us a call at (800) 720-9625 or
Save time, money, and frustration when sighting in your ATN X-Sight 4k Pro 5-20X w/ IR Illuminator DGWSXS5204KP with just one shot. After your first shot, just move the zero reticle to your first point of impact. New internal battery holds 18+ hours of battery life. The ATN X-Sight 4k Pro 5-20X w/ IR Illuminator was built with hardened aluminum alloy and to be recoil resistant to high caliber weapons. Capture your great hunts with the integrated video recording that is recoil activated. The smart range finder calculates the distance between you and your target for the perfect aim. The ATN X-Sight 4k Pro 5-20X w/ IR Illuminator also offers a night vision mode.
| Warranty | 2 years |
|---|---|
| Battery Type | Internal Lithium Ion Battery |
| Expected Battery Life | 18+ hours |
| Eye Relief | 90mm |
| Weight | 2.2 lbs/1.01kg |
| Length | 14.9" |
| Field Of View | 240ft at 1000yds |
| Reticle | Multiple Patterns and Color Options |
| Quick Detach Mount | No |



