ATN BinoX-4T 384 Thermal Binocular 1.25-5X
- Item: TIBNBX4381L
- Brand: ATN
- Condition: New

Give us a call at (800) 720-9625 or
The new ATN BinoX-4T 384 1.25-5x Thermal Binoculars TIBNBX4381L makes scanning and recovery efforts a breeze. Know precisely how far your next target is with the integrated laser range finder. Now with the ability to Live Stream and record via WiFi to a mobile device without lag or loss of performance for a much more enhanced experience. The ATN BinoX-4T 384 1.25-5x Thermal Binoculars allows the ability to see both during the day and at night at your fingertips. The improved IR illuminator allows for a better range and improved performance even in total darkness. The ATN BinoX-4T Thermal Binoculars’ internal lithium-ion battery holds 15+ hours of battery life. The interpupillary adjustment design makes these comfortable for any user to have eye relief. Cutting-edge thermal technology combined with the Dual Core Processor gives richer and more vivid picture and amazing image quality.
| Weight | 2.5 lbs/ 40 oz |
|---|---|
| Warranty | 3 years |
| Detector | 384x288 Microbolometer |
| Display | 1280x720x2 px |
| Expected Battery Life | 16+ hrs |
| Length | 9.4" |
| Magnification | 1.25x - 5x |
| Field Of View | 16° x 12.5° |
| Objective Lens Diameter | 19mm |
| Polarity Modes | Color/ Black & White |
| Quick Detach Mount | No |
| Width | 5" |
| Battery Type | Li-ion |



