Aimpoint Micro T-2 ( 2 MOA) - No Mount
No Mount Included
- Item: 200180
- Brand: Aimpoint
- Condition: New
Out of stock
$837.00
Out of Stock

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Description
The Aimpoint Micro T-2 200180 sight with redesigned and reinforced housing for even more ruggedness and improved lens coatings for increased clarity and compatibility with the 3XMag magnifier. Better optical lenses allow for better light transmission and a clearer image. The Aimpoint Micro T-2 is ideal for rifles, carbines, shotguns, submachine guns and handguns and is compatible with all generations of night vision. Battery life lasts up to 5 years of constant use, so you are always ready to go.
Specifications
| Magnification | 1X |
|---|---|
| Magnification | Fixed: 1X |
| Eye Relief | unlimited |
| Field of View @ 100 Yards Spec | unlimited |
| Tube Diameter | N/A |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .5 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | N/A |
| Battery Type | CR2032 |
| Weather Resistance | Waterproof to 80ft & Fogproof |
| Weight | 3.3 oz |
| Length | 2.4" |
| Expected Battery Life | 50,000 hrs |
| Max Elevation Adjustment | ± 36 in |
| Max Windage Adjustment | ± 36 in |



