Aimpoint CompM5 (2 MOA) - STD
- Item: 200350
- Brand: Aimpoint
- Condition: New

Give us a call at (800) 720-9625 or
Excellent light transmission, extremely robust housing design, and advanced optical lenses all in a more lightweight housing. The New Aimpoint CompM5 200350 is the smallest, and most compact optic ever offered in the Aimpoint Compline of red-dot sights. The Aimpoint CompM5 is constructed with a high military-grade lens system that allows for optimum light transmission, as well as enhanced clarity of the high-performance red dot. Featuring a 2 MOA dot that works great for both close combat and long distance shots. ACET technology provides you with over 5 years of battery life on a single battery. The Aimpoint CompM5 is compatible with every generation of night vision and has 4 NVD settings and 6 daylight settings with a mechanical switch for speed and reliability.
| Magnification | Fixed: 1X |
|---|---|
| Eye Relief | Unlimited |
| Tube Diameter | N/A |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .5 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | N/A |
| Battery Type | AAA |
| Weather Resistance | Waterproof to 45 m & fogproof |
| Weight | 8.4 oz |
| Length | 83 mm |
| Expected Battery Life | 50,000 hrs |
| Max Elevation Adjustment | ± 72 in |
| Max Windage Adjustment | ± 72 in |



