Aimpoint ACRO P-2
3.5 MOA Red Dot Reflex Sight
- Item: 200691
- Brand: Aimpoint
- Condition: New
Out of stock
$599.00
Out of Stock

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Description
The Aimpoint ACRO P-2 200691 was designed and optimized for applications on pistols and other weapons that require a small enclosed red dot system. The Aimpoint ACRO P-2 is the only fully enclosed red dot system on the market in this size. Easily install the battery even while it’s mounted on your weapon. The battery can last up to 50,000 hrs on position 6 of 10. The Aimpoint ACRO P-2 is NVD compatible and the aiming dot size is 3.5 MOA.
Specifications
| Magnification | 1X |
|---|---|
| Magnification | Fixed: 1X |
| Objective Lens Diameter | 15 mm x 15 mm |
| Eye Relief | Unlimited |
| Field of View @ 100 Yards Spec | Unlimited |
| Tube Diameter | N/A |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | N/A |
| Battery Type | CR2032 |
| Parallax Adjustable | Not Applicable |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Weight | 2.1 oz (sight only) |
| Length | 1.9 in |
| Expected Battery Life | 1.5 years (15,000 hrs) at setting 6 |



