Aimpoint ACO ( Aimpoint Carbine Optic )
2 MOA - Includes fixed height mount
- Item: 200174
- Brand: Aimpoint
- Condition: New
Out of stock
$419.00
Out of Stock

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Description
The Aimpoint ACO ( Aimpoint Carbine Optic ) 200174 was built specifically for modern sporting rifles and is ready to be mounted straight out of the box. Get up to a year of constant use on a single battery. The Aimpoint ACO is also completely waterproof. Receive legendary Aimpoint quality and durability at an entry-level price point.
Specifications
| Magnification | Fixed: 1X |
|---|---|
| Eye Relief | Unlimited |
| Field of View @ 100 Yards Spec | Unlimited |
| Tube Diameter | N/A |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | N/A |
| Battery Type | 3V DL1/3N |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Weight | 11.8 oz (with mount) |
| Length | 4.7 in |
| Expected Battery Life | 10,000 |
| Max Elevation Adjustment | ± 36 in |
| Max Windage Adjustment | ± 36 in |



