Aimpoint 9000L - 2 MOA
Long Version Hunting Scope
- Item: 11419
- Brand: Aimpoint
- Condition: New
In stock
$494.00
Only 1 Left!

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Description
The Aimpoint 9000L is the same great scope as the 9000SC just a longer version, primarily designed for rifles with standard or magnum length actions. The Aimpoint 9000L comes in a 2 MOA or a 4 MOA and its 2-ring configuration fits almost all 30mm ring mounting systems.
Specifications
| Magnification | 1X |
|---|---|
| Magnification | Fixed: 1X |
| Objective Lens Diameter | N/A |
| Exit Pupil | N/A |
| Eye Relief | Unlimited |
| Field of View @ 100 Yards Spec | N/A |
| Tube Diameter | N/A |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .5 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | N/A |
| Weather Resistance | Water/Fog Proof |
| Weight | 8.1 oz |
| Length | 7.9" |
| Max Elevation Adjustment | ± 72 in |
| Max Windage Adjustment | ± 72 in |



