Aimpoint 9000 SC - 2 MOA
Standard Length Hunting Scope
- Item: 11417
- Brand: Aimpoint
- Condition: New
In stock
$494.00
20 In Stock

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Description
The Aimpoint 9000 SC 11417 is ideal for shorter action rifles, semi-automatic firearms, and magnum handguns. ACET technology allows for up to 5 years of battery life when in constant use. The Aimpoint 9000 SC comes in a 2 MOA or a 4 MOA and its 2-ring configuration fits almost all 30mm ring mounting systems.
Specifications
| Magnification | 1X |
|---|---|
| Magnification | Fixed: 1X |
| Objective Lens Diameter | N/A |
| Exit Pupil | N/A |
| Eye Relief | Unlimited |
| Field of View @ 100 Yards Spec | N/A |
| Tube Diameter | N/A |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .5 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | N/A |
| Weather Resistance | Water/Fog Proof |
| Weight | 7.4 oz |
| Length | 6.3" |
| Max Elevation Adjustment | ± 72 in |
| Max Windage Adjustment | ± 72 in |



