Aimpoint CompM4s 2 MOA Dot (no mount)
No Mount
- Item: 12308
- Brand: Aimpoint
- Condition: New
Out of stock
$887.00
Out of Stock

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Description
Note - Mounting Hardware Required
The CompM3 Scope requires a 30mm scope ring system for mounting. The recommended mounting system for proper co-witness on an AR Style platform are Aimpoint items: 12245 and 12227.
Specifications
| Magnification | 1X |
|---|---|
| Magnification | Fixed: 1X |
| Objective Lens Diameter | N/A |
| Exit Pupil | N/A |
| Eye Relief | Unlimited |
| Field of View @ 100 Yards Spec | N/A |
| Tube Diameter | N/A |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .5 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | N/A |
| Weather Resistance | Water/Fog Proof |
| Weight | 9.3 oz |
| Length | 4.7" |
| Expected Battery Life | 80,000 hrs |
| Max Elevation Adjustment | ± 72 in |
| Max Windage Adjustment | ± 72 in |



