AGM Varmint LRF TS35-384
- Item: 3142455305RA31
- Brand: AGM Global Vision
- Condition: New

Give us a call at (800) 720-9625 or
The AGM Varmint LRF TS35-384 is a compact thermal imaging scope developed for 24-hour operation under any weather and environmental conditions. The 35mm lens is designed for medium-range applications, equipped with a highly sensitive, 12μm thermal detector and 1024×768 OLED monitor, the AGM Varmint LRF provides a clear image under harsh environmental conditions including darkness, fog, smoke, dust, rain, snow, brush, camouflage, etc. The device can be used as a thermal riflescope or handheld monocular and can be applied to scenarios such as patrolling, hunting, static observation, and more. The built-in laser range finder of the AGM Varmint LRF is designed to determine the exact distance between the observer and the target. Measurement results are displayed on the scopes monitor. One 18650 rechargeable battery gives the device up to 4.5 hours of continuous operation time. An external 5V power bank (battery pack) can be easily connected via a USB to USB-C connector for a significant increase in operating time. The device is equipped with fast EMMC storage for onboard video recording and image capturing. An internal Wi-Fi module for live video streaming and video/image recording via application is also included.
AGM Varmint TS35-384 Features
• 50 Hz Refresh Rate
• Video Recording
• 1x, 2x, 4x, 8x Digital Zoom
• 5 Reticle Types/4 Color Options
• Black Hot, White Hot, Red Hot, Fusion Color Modes
| Weight | 22.9 oz |
|---|---|
| Detector | 384x288 12 μm VOx Uncooled |
| Digital Zoom | 1x, 2x, 4x, 8x |
| Display | OLED |
| Expected Battery Life | 4.5 hours |
| Length | 7.8" |
| Field Of View | 7.53° × 5.65° |
| Reticle | 5 Preloaded Reticles |
| Objective Lens Diameter | 35mm |
| Polarity Modes | 4 Modes |
| Quick Detach Mount | No |
| Refresh Rate | 50 Hz |
| Reticle Color | 4 Color Options |
| Battery Type | 18650 Li-ion |



