AGM Rattler TS35-640
- Item: 3143755005R361
- Brand: AGM Global Vision
- Condition: New

Give us a call at (800) 720-9625 or
The AGM Rattler TS35-640 Thermal Scope is a compact thermal imaging scope developed for 24 hours operation under any weather and environmental conditions. The AGM Rattler Thermal imaging riflescope has a 640x512, 12μm thermal detector, and 1024×768 OLED monitor, which provides a clear image under harsh environment conditions like darkness, fog, smoke, dust, rain, snow, wood, camouflage, etc. The device can be used as a thermal rifle scope or handheld monocular. The scope is mainly applied to scenarios such as patrolling, hunting, etc. Powered with two CR123A batteries the AGM Rattler TS35-640 gives up to 4.5 hours of continuous operation time. An external 5V power bank (battery pack) can be easily connected via a USB connector for a significant increase in operating time. Onboard Wi-Fi modules for live video streaming and video/image recording via application are also available.
AGM Rattler TS35-640 Features
• 50 Hz Refresh Rate
• Video Recording
• 1x, 2x, 4x, 8x Digital Zoom
• 12 μm Uncooled Detector
• Black Hot, White Hot, Red Hot, Fusion Color Modes
| Weight | 18.8 oz |
|---|---|
| Detector | 640x512 12μm Uncooled |
| Digital Zoom | 1x, 2x, 4x, 8x |
| Display | OLED |
| Expected Battery Life | 4.5 hours |
| Length | 7.4" |
| Field Of View | 12.5° × 10.0° |
| Objective Lens Diameter | 35mm |
| Polarity Modes | 4 Modes |
| Quick Detach Mount | No |
| Refresh Rate | 50 Hz |
| Battery Type | CR123 |



